dOFINANSOWANIE Z PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE"
CZYSTE POWIETRZE
O
PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE


Program "Czyste Powietrze" to inicjatywa rządowa stanowiąca odpowiedź na narastający kryzys klimatyczny. W ramach programu właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z wysokich dotacji na wymianę pieców czy docieplenie budynku mające na celu zwiększenie energooszczędności budynku.

Beneficjenci programu nie tylko przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza, którym wszyscy oddychamy i otrzymują wysokie dofinansowanie do termoizolacji domu, lecz mogą także znacząco ograniczyć przyszłe rachunki za ogrzewanie.

Prawidłowe, kompleksowe ocieplenie budynku jednorodzinnego to niemałe wyzwanie dla każdego właściciela. Dzięki odpowiedniej termoizolacji wysokość rachunków za ogrzewanie domów zdecydowanie się obniża - jest to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. Oprócz tego, że generuje oszczędności energii potrzebnej do zapewnienia komfortu termicznego, sprawia, że emisja szkodliwych substancji diametralnie się zmniejsza co pozwoliłoby znacznie ograniczyć problem smogu w Polsce.


W styczniu 2023 r. pojawiła się zmiana w programie i zachęta do korzystania nie tylko z dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale też pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku – konieczność wykonania Audytu oraz realizacji inwestycji zgodnie z wytycznymi ze sporządzonego Audytu Energetycznego.
Jak podaje NFOŚiGW "aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:
  • do wartości nie większej niż 80 kWh/ (m2*rok)
    lub
  • minimum 40 proc.
Koszt wykonania Audytu jest kosztem kwalifikowanym i wynosi 1200 zł netto.

W ramach dofinansowania Vat nie jest kosztem kwalifikowanym.

Progi dochodowe dla poziomu podstawowego (maks. dotacja wzrośnie do 66 tys. zł netto):
1. Dochód beneficjenta do 135.000 zł netto/rok.
Progi dochodowe dla poziomu podwyższonego (maks. dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł netto):
1. 1894 zł netto/os w gospodarstwach wieloosobowych,
2. 2651 zł netto/os w gospodarstwie jednoosobowym.
Progi dochodowe dla poziomu najwyższego (maks. dotacja wzrośnie z 79 do 135 tys. zł netto):
1. 1090 zł netto/os w gospodarstwach wieloosobowych,
2. 1526 zł netto/os w gospodarstwie jednoosobowym.

Maksymalna dotacja przy demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup oraz montaż pompy ciepła w celu ogrzewania z kompleksową termomodernizacją i mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Będzie można starać się o prefinansowanie 50% dotacji, czyli przed startem remontu. 1transza dotacji przelana zostanie terminie 14 dni od dnia podpisania umowy na konta wykonawców, pozostała część zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od dnia zakończenia prac.


Co możemy zrobić dla Ciebie?

  • Wykonamy dla Ciebie audyt energetyczny (spotkanie na miejscu inwestycji, omówienie potrzeb budynku).
  • Dobierzemy odpowiednie materiały i ocieplenie budynku oraz infrastrukturę grzewczą.
Skontaktuj się ze specjalistą ds. efektywności energetycznej, aby dowiedzieć się więcej o programie "Czyste Powietrze" i jego możliwościach dofinansowania.

Karolina Gawlak  |  Specjalista ds. efektywności energetycznej

tel. +48 607 628 349

Członek Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych nr 036

Uprawniona do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej - nr wpisu do rejestru 2552 / Uprawnienia nr 15403

Certyfikowany audytor/ekspert ds. energetycznych programu NF (PolSEFF2 nr 084).


Formularz kontaktowy
Go to top